3: Co zwiedzić latem wokół Aten?

W trzecim odcinku programu Siostry Barskie o Grecji rozmawiamy o tym, jakie miejsca odwiedzić latem po zwiedzeniu Aten. Skupiamy się na miejscach z ładnymi plażami, do których jest łatwy i szybki dojazd ze stolicy. Miejsca te to: Maraton, Porto Rafti, Chalkida, Marmari, Alepochori, Psatha, Porto Germeno, Loutraki, Limni Vouliagmenis w województwie korynckim, Limni Vouliagmenis w Atenach, Sounio oraz wyspy Egina, Moni i Agkistri.

Wersja tekstowa podcastu jest dostępna na stronie www.siostrybarskieogrecji.pl/3

Przeczytaj wpisy na naszych blogach napisane na podstawie tego odcinka:

10 miejsc z plażami niedaleko Aten

10 miejsc z ładnymi plażami do zwiedzenia wokół Aten

Posłuchaj podcastu

Słuchaj też tutaj

Obejrzyj podcast w wersji wideo

Przeczytaj wersję tekstową

Żaneta: Dobry wieczór.

Asia: Kalispera.

Żaneta: Witamy bardzo serdecznie w trzecim odcinku programu Siostry Barskie o Grecji. Tu Żaneta i Asia, czyli siostry Barskie. W tym programie opowiadamy wam o Grecji, jakiej nie poznacie z przewodników. Omawiamy tematy z 4 kategorii: język, kuchnia, podróże i zwyczaje. Dzisiaj jest odcinek z kategorii podróże.

Wiemy, że wielu z was wybiera się na urlop do Aten i pytacie nas, jakie plaże polecamy blisko Aten.  Dlatego też dzisiaj opowiemy wam, jakie ciekawe miejsca z ładnymi plażami możecie odwiedzić latem wokół Aten. 

Zanim przejdziemy do naszego tematu dajcie nam znać, czy nas widać i słychać i przywitajcie się.

Asia: Opowiemy wam o 10 miejscach i niektóre z nich oprócz fajnych plaż mają też ciekawą historię. Skupimy się na miejscach z łatwym dojazdem ze stolicy i powiemy do których z tych miejsc można dojechać transportem publicznym, a do których potrzebny jest samochód. 

Żaneta: Na chwilę znikniemy. Zaczynamy.

Asia: Maraton

Maraton to jedno z najstarszych miast greckich, znajduje się na północny-wschód od Aten. tam odbyła się bitwa pod Maratonem w V w p.n.e. pomiędzy Ateńczykami a Persami i to po zwycięstwie tej bitwy Fidipides przebiegł do Aten 42 km, ogłosił “zwyciężyliśmy” i zmarł. Na podstawie drogi, którą przebiegł powstał bieg maratoński, jeden z najbardziej znanych biegów na całym świecie. Jadąc do miasteczka przejedziecie nad pierwszą grecką zaporą, która tworzy sztuczne jezioro Maratonu-jezioro to było głównym źródłem zaopatrzenia Aten w wodę do 1959 roku. W Maratonie znajduje się muzeum biegu maratońskiego, muzeum archeologiczne, trofeum maratońskie, czyli kolumna o wysokości 10 m przypominająca o bitwie pod Maratonem oraz grób maratoński, czyli kopiec o wysokości 9 m pod którym pochowane są szczątki 192 ateńczyków poległych w bitwie. Do Maratonu można dojechać autobusem międzymiastowym KTEL, a bilet w jedną stronę kosztuje 3,70 euro.

W pobliżu Maratonu znajduje się plaża Schinia, jedna z największych plaż Attyckich. Jest tam wiele beach barów z leżakami, parasolami i barami, ale istnieje też duża część niezorganizowana, gdzie można rozłożyć swój ręcznik. Plaża jest piaszczysta, woda jest płytka, a w cieniu drzew można się schować przed słońcem. Plaża graniczy z lasem sosnowym, który należy do parku narodowego Schinia-Maratonu, dlatego też zabronione jest tam palenie ogniska, a gdy upały dochodzą do 40 stopni zabroniony jest wstęp na plażę z obawy o rozpoczęcie pożaru.

Żaneta: Porto Rafti

Przenieśmy się teraz bardziej na południe do miejscowości Porto Rafti. Porto Rafti to bardzo popularny nadmorski kurort 35 km od Aten. Wielu Greków ma tam swoje domy wakacyjne i spędza tam weekendy. W Porto Rafti nie spotkacie wielu turystów.

Najpopularniejszą plażą jest szeroka plaża Avlaki z leżakami, beach barem, przebieralnią, czyli wszystkimi wygodami. Równie popularna jest plaża Agios Spiridonas. Piękną plażą jest Erotospilia (jaskinia miłości) – mała zatoczka z krystalicznie czystą wodą. W sezonie niestety nie ma szans, żeby się tam rozłożyć.

W Porto Rafti znajduje się winiarnia Papagiannakos, którą można odwiedzić na krótką wizytę i degustację wina. Trzeba się jednak wcześniej umówić. Na kawę możecie się wybrać do kawiarni o nazwie Kastro, czyli zamek, ponieważ ma wygląd zamku. Kawiarnia znajduje się na wzgórzu, skąd widać całe Porto Rafti jak na dłoni.

Do Porto Rafti można dojechać autobusem międzymiejskim KTEL. Podróż trwa ok. godziny, a bilet kosztuje 3,70.

Asia: Chalkida

Na wschód od województwa Attyckiego znajduje się wyspa Evia, druga największa wyspa Grecji.  A czy wiecie, która wyspa jest największa? Napiszcie w komentarzu.

Aby się na nią dostać można przepłynąć promem lub przejechać mostem w miasteczku Chalkida. 

Miasto Chalkida to stolica wyspy Evia i jej największe miasto. Wyspa połączona jest z Grecją kontynentalną 2 mostami, dzięki czemu jest na nią łatwy dostęp. Most w miasteczku Chalkida jest starszy i został zbudowany w miejscu, gdzie wyspa z lądem są najbliżej siebie. Do Chalkidy można podjechać autobusem międzymiastowym i bilet kosztuje ok. 10 euro lub kolejką proastiakos ze stacji Stathmos Larissis w centrum Aten i tutaj bilet kosztuje 6 euro. Dojazd zajmuje godzinę. Bardzo ciekawym fenomenem, jedynym takim na świecie, który można zaobserwować w Chalkidzie są tzw. szalone wody. Wyspa Evia od kontynentu rozdzielona jest cieśniną Evripa. W tej cieśninie tworzą się bardzo silne prądy morskie, które zmieniają swój kierunek co 6 godzin, raz na północ raz na południe i najlepiej tą zmianę widać właśnie z mostu, ponieważ cieśnina jest tam najwęższa. Będąc w Chalkidzie możecie wdrapać się na zamek Karababa, który strzegł miasto do XIX wieku. W drodze na szczyt lub schodząc z zamku możecie usiąść w kawiarni na zboczu wzgórza skąd rozpościera się piękny widok na całe miasto.

W miasteczku, tuż nad morzem zbudowany jest długi deptak, wzdłuż którego są kawiarenki i tawerny. Fajnie jest się tam wybrać na spacer, zwłaszcza wieczorem.

W mieście jest też kilka plaż, gdzie można się wykąpać. W północnej części są 3 plaże na obrzeżach miasta: Kourenti, Papathanasiou i Plaz Crystal. Wszystkie 3 są piaszczyste, są obok drogi więc jest do nich łatwy dostęp, a niedaleko nich jest latarnia morska. Plaże te są w sam raz, żeby się ochłodzić w gorący dzień.

Natomiast jeśli macie własny transport możecie odwiedzić inne ładne plaże na Evii takie jak Chiliadou, Amarynthos, Mourteri.

Żaneta: Marmari

Innym ciekawym miejscem na Evii jest miasteczko Marmari. Znajduje się na południu wyspy, naprzeciwko portu w Rafinie. Aby dostać się do Marmari z Rafiny, należy wziąć stateczek. Cena biletu to ok. 10 euro, a podróż trwa godzinę. Inny sposób dotarcia to przejechanie samochodem całej wyspy Evia aż na samo południe, ale wtedy dojazd zajmie kilka godzin.

Marmari to wioska rybacka, w której zjecie świeże ryby. Większość tawern znajduje się przy głównej drodze ciągnącej się nad morzem, która po zmierzchu jest zamykana dla samochodów i zamienia się w deptak. Nie jest to typowo turystyczne miejsce i nadal zachowuje bardzo grecki klimat.

Niedaleko Marmari znajduje się plaża Megali Ammos (lub Chrisi Ammos), która pojawiła się w tegorocznym spocie reklamowym Grecji. To co jest niezwykłe w tej plaży to to, że zmienia swój kształt pod wpływem silnych prądów morskich, z których słynie ta okolica. Czasami jest to jednolita plaża, czasami dzieli się na kilka małych wysepek. Jest to idealne miejsce dla kitesurferów. Zobaczcie, o jaką plażę chodzi.

 

Asia: Porto Germeno – Psatha – Alepohori

Następnie mamy 3 plaże po zachodniej części Attyki, nad zatoką koryncką, która słynie z zimnego morza. Są to Alepochori, Psatha i Porto Germeno. Są one blisko siebie i można do nich dojechać autobusem międzymiastowym lub samochodem. Bilet na autobus kosztuje 6,30 euro w jedną stronę i podróż zajmuje ok. godziny czasu. Jeśli wybierzecie się tam samochodem to polecam żebyście pojechali starą autostradą w stronę Koryntu, droga prowadzi przy morzu po wschodniej części Attyki więc będziecie mieć ładne widoki, a na wysokości miejscowości Megara odbijecie na zachód i pojedziecie na drugą stronę województwa. 

Pierwsza plaża, którą spotkacie to Alepochori. Wielu ateńczyków ma tam swoje domki letniskowe, więc latem a zwłaszcza w weekendy zazwyczaj jest tam dużo ludzi. Mimo tego, plaża jest na tyle duża, że raczej nie ma problemu ze znalezieniem miejsca, żeby się rozłożyć. Nie ma tam beach barów, jest spokojnie, taka rodzinna plaża można by powiedzieć.

Następna plaża to Psatha-bardziej młodzieżowa i hałaśliwa z wieloma beach barami. Plaża jest z drobnymi kamyczkami i czystą wodą. Po jednej stronie są beach bary, a po drugiej tawerny ze świeżymi owocami morza.

I ostatni punkt w tej części to Porto Germeno. Jest to mała wioska z kilkoma plażami. Po prawej stronie wioski jest kilka małych plaż, a w centrum jedna duża. Wszystkie plaże są z płytką wodą i drobnymi kamyczkami. Uroku temu miejscu dodaje fakt, że miasteczko otoczone jest górą i daje wrażenie trochę odciętego od świata.

Asia: Loutraki – Limni Vouliagmeni

Jeszcze dalej na zachód, poza województwem attyckim znajduje się miasto Loutraki. Jest to nadmorski kurort wypoczynkowy znany z ciepłych źródełek termalnych, dzięki którym powstało uzdrowisko lecznicze i spa, oraz z największego kasyna w Grecji Casino Loutraki. W miasteczku jest też park ze sztucznymi wodospadami, kino letnie i kilkukilometrowa plaża ciągnąca się przez całe wybrzeże miasteczka. W Lutrakach zjecie świeże owoce morze, np. w tawernie Maistrali oraz pyszne lody np. w lodziarni Dolce Passioni. Możecie tu dojechać autobusem międzymiastowym w 1 godzinę i 15 minut, a bilet kosztuje 9 euro.

W drodze do Lutraków warto zatrzymać się nad kanałem korynckim, który łączy Morze Egejskie z zatoką koryncką na morzu jońskim i oddziela półwysep Peloponezu od Grecji kontynentalnej. Żeby dojechać do kanału najlepiej podjechać kolejką proastiakos do stacji Korynt, czyli do miasteczka i stamtąd wziąć taksówkę nad kanał, lub wziąć autobus międzymiastowy który jedzie w stronę Peloponezu i zatrzymuje się nad kanałem. Żeby wydostać się później stamtąd to albo weźmiecie autobus powrotny do Aten, albo taksówkę do Lutraków. 6-kilometrowy kanał został wykuty w miejscu, gdzie było najwęższe pasmo łączące Peloponez i kontynent. Już w starożytności ten sam kawałek był wykorzystywany do lądowego przetransportowania statków w celu uniknięcia konieczności opływu całego półwyspu wokół. Była zrobiona wtedy brukowana droga wyłożona kawałkami drewna, polanymi tłuszczem i na niej ludzie przeciągali te statki z jednej strony na drugą. Dzisiejszy kanał powstał pod koniec XIX wieku w tym samym celu, czyli żeby uniknąć opływania Peloponezu. Mimo, że dzisiejsze statki cargo są za duże, żeby korzystać z kanału, mniejsze statki prywatne korzystają z niego cały czas. Latem organizowane są również rejsy turystyczne przez kanał, a co jakiś czas organizowane są imprezy na statku- czyli takie wieczorne party na statku przepływając przez kanał w towarzystwie muzyki i drinków. Byłyśmy na takim rejsie z Żanetą i bawiłyśmy się świetnie!

Ale jeśli macie ochotę pojechać trochę dalej na bardzo ładną plażę, to pół godziny od Lutraków znajduje się plaża Ireo – po polsku Herajon. Znajduje się ona obok obiektu archeologicznego Ireo, czyli świątyni poświęconej greckiej bogini Herze. Plaża jest mała, piaszczysta z czyściutką i głęboką wodą. Ze skałek wokół można skakać do morza. To miejsce jest idealne na pływanie z maską. Na przylądku nad plażą znajduje się latarnia morska skąd jest piękny widok na zachód słońca.  

W drodze na plażę Herajon możecie odbić z głównej drogi i podjechać do jeziora Vouliagmeni. Jest to duże jezioro, które łączy się z morzem 6-metrowym kanałem, w którym prądy morskie są bardzo mocne. Fajną atrakcję jest wskoczyć do wody na początku przesmyku i dać się ponieść wodzie do samego jeziora. Wokół jeziora znajduje się kilka piaszczystych i płytkich plaż i tawerny. Tutaj mogę podpowiedzieć, żeby raczej omijać tawernę Diavlos, bo jedzenie nie było zbyt smaczne ani świeże, może następnym razem jak tam będę odkryję jakąś tawernę godną polecenia.

Do plaży Herajon oraz do jeziora Vouliagmenis można dojechać tylko transportem własnym.

Żaneta: Limni Vouliagmenis w Atenach

Wspomniałyśmy już o Limni Vouliagmenis koło Loutraków, teraz opowiemy o Limni Vouliagmenis, która położona jest na południe od Aten. Jest to jedno z najbardziej zachwycających naturalnych atrakcji w Grecji i nazywane jest perełką Aten.

Jezioro powstało ok. 2000 lat temu, gdy zapadła się jaskinia, która znajdowała się w tym miejscu. W jeziorze wody słodkie mieszają się ze słonymi – słodkie wypływają z podziemnych źródeł termalnych, a słone przypływają z wąskiego kanału połączonego z morzem, które znajduje się tuż obok. Podziemne wody termalne zapewniają ciepłą temperaturę przez cały rok, ok. 24 stopni, więc można się tu kąpać nawet zimą. Dodatkową atrakcją są żyjące w jeziorze rybki z gatunku Gafa ruffa, które zapewniają pływającym naturalne zabiegi kosmetyczne.

 

Koszt wstępu to 12 euro w ciągu tygodnia, 15 euro w weekend. Na terenie jeziora znajduje się kawiarnia, restauracja oraz oddzielne miejsce do eventów.

Jezioro znajduje się w odległości ok. 21 kilometrów od centrum Aten, a dostać się tam można autobusem miejskim nr 122 ze stacji metra Elliniko albo autobusem z dzielnicy Glyfada.

Asia: Sounio

Jadąc dalej na południe dojedziemy do przylądka Sounio. Znajduje się 70 km od Aten i jest to najbardziej wysunięty na południe kawałek Attyki, na którym znajduje się świątynia Posejdona, czyli boga morza, skąd jest panoramiczny widok na zatokę sarońską i można tutaj obejrzeć przepiękny zachód słońca, który ponoć konkuruje nawet z zachodem słońca na Santorini. Zgodnie z mitologią grecką to właśnie z tego miejsca król Aten Egeusz wypatrywał powrotu swojego syna Tezeusza z Krety, gdzie popłynął zabić Minotaura. Gdy zobaczył czarne żagle na wracającym statku, oznaczające śmierć jego syna, Egeusz rzucił się w morze popełniając samobójstwo, a morze od wtedy nazywane jest Egejskim. Cały mit możecie przeczytać na moim blogu podakropolem.pl.  Świątynia Posejdona normalnie zamykana jest tuż po zachodzie słońca, ale w sierpniową pełnię księżyca, która uważana jest za najpiękniejszą w całym roku, obiekt otwarty jest do późnych godzin wieczornych.

Ale zanim dojedziecie do przylądka, po drodze jest wiele plaż do wyboru. Kilka z nich to plaża Kape, Legrena i plaża Sounio.

Plaża Kape to mała zatoczka z krystalicznymi wodami, przypominające morze wysp cykladzkich. Obok głównej plaży znajduje się też plaża nudystów.

Plaża Legrena to duża, piaszczysta plaża z czystą wodą.

Przy plaży Sounio znajduje się hotel, dlatego dużą jej część zajmują leżaki i parasole hotelowe, ale po lewej i prawej stronie hotelu jest dużo miejsca, żeby rozłożyć swój ręcznik. Jest to spokojna i piaszczysta plaża, a wąska ścieżka prowadzi pod samą świątynię Posejdona.

Jeśli zgłodniejecie to możemy polecić tawernę Marida Seafood z dobrym jedzeniem.

Na Sounio możecie dojechać autobusem, podróż trwa ponad godzinę, a bilet kosztuje 6,30 euro.

Żaneta: Egina – Moni

Opowiedziałyśmy wam już o jednej wyspie Evia, która znajduje się w pobliżu Aten, a teraz przedstawimy dwie kolejne wyspy, które też warto odwiedzić. Jedną z nich jest wyspa Egina.

Na wyspę Egina można dostać się wodolotem w 40 minut lub promem w ok. 1 godzinę 15 minut.

Wyspa Egina była pierwszą stolicą Grecji po odzyskaniu niepodległości od Turcji. Na wyspie znajduje się kilka muzeów, np. sztuki ludowej czy archeologiczne oraz kilka obiektów archeologicznych z czego najsłynniejsza jest świątynia Afai zbudowana w V w. p.n.e. Ponoć architekci Partenonu wzorowali się właśnie na tej świątyni przy budowie świątyni na Akropolu. Aby dotrzeć do świątyni Afai, możecie wziąć autobus lub wybrać się na trekking. Autobus odjeżdża z centrum miasteczka Egina i jest jeszcze kilka innych autobusów, które zawiozą was do innych wiosek lub plaż na wyspie. Aby poznać same miasteczko, możecie wsiąść do jednej z wielu bryczek i wybrać się na zwiedzanie miasta. 

Egina to wyspa słynąca z pistacji. Mieszkańcy mają przeróżne wyroby z pistacji, od samych orzeszków, przez różne sosy pistacjowe, lody czy kremy do twarzy i ciała. Co roku we wrześniu organizowany jest Festiwal Pistacjowy podczas którego można poznać wszystkie produkty na bazie pistacji, są organizowane różne koncerty i przedstawienia.

Na Eginie jest dużo plaż do wyboru, m.in Ag, Marina, Eginitsa z beach barem i leżakami oraz jedna z najbardziej egzotycznych plaż blisko Aten, czyli Moni. Moni to malutka, bezludna wysepka obok Eginy, na którą regularnie pływają stateczki z miejscowości Perdika. Są tam 2 plaże-jedna z beach barem i leżakami, druga niezorganizowana. Ciekawostką jest to, że wyspa jest schroniskiem dla dzikich zwierząt takich jak jelenie, dzikie kozy czy pawie. Jest to widowisko jedyne w swoim rodzaju! Wyspa porośnięta jest drzewami i w połączeniu z czystym, niebieskim morzem widok jest niesamowity. Naprawdę obydwie polecamy wybrać się na tą wysepkę.

Żaneta: Agkistri

Zaraz za Eginą leży wyspa Agkistri, druga najpopularniejsza wyspa położona niedaleko Aten. Można się na nią dostać promem lub wodolotem z Pireusu. Podróż trwa 55 minut lub 1,5 h.

Wyspa nie jest duża, więc nie ma potrzeby zabierać na nią samochodu. Lepiej wypożyczyć na miejscu rower albo poruszać się na pieszo – wszędzie jest blisko. Kursuje też autobus, który zawiezie nas na bardziej odległe plaże, ale czasami się zdarza, że akurat się zepsuje i wtedy wyspa zostaje bez autobusu.

Na Agkistri znajdują się plaże kamieniste i piaszczyste. Najpopularniejsze plaże kamieniste to Dragonera i Chalikiada, przy czym trzeba pamiętać, że Chalikiada to też plaża nudystów. W porcie w miejscowości Skala znajduje się szeroka plaża piaszczysta z płytką wodą. Obok plaży znajduje się charakterystyczny biały kościół z niebieską kopułą w stylu cykladzkim. Inna plaża piaszczysta położona jest obok drugiego portu w miejscowości Megalochori. Też jest to długa, lecz wąska plaża. Na jednej części znajdują się leżaki.

Ciekawą opcją do pływania jest też plaża Aponisos po drugiej stronie wyspy. Nie ma tam plaży, lecz są leżaki rozłożone na skałach. Ze skał można skoczyć do wody. Woda wokół wysepki jest krystalicznie czysta i orzeźwiająca. Obok znajduje się tawerna.

Po przeciwległej stronie Aponisos znajduje się też plaża Mariza. Nie jest to typowa plaża, lecz skałki, do których doczepiona jest drabinka do schodzenia do wody. Dobre miejsce do nurkowania.

Asia: To już wszystkie miejsca, które chciałyśmy wam dzisiaj przedstawić. Pokażmy jeszcze raz mapkę z tymi miejscami. Dla przypomnienia są to: Maraton, Porto Rafti, Chalkida, Marmari, Porto Germeno, Psatha, Alepochori, Loutraki, kanał koryncki, Jezioro Vouliagmeni w Loutrakach, Jezioro Vouliagmeni w Atenach, Sounio, Egina, Moni i Agkistri. Dajcie znać, czy byliście w którymś z tych miejsc, lub czy któreś z nich was zainteresowało i chcielibyście się tam wybrać.

Mamy nadzieję, że podane dzisiaj informacje były dla was interesujące i przydatne. Kolejny odcinek naszego programu będzie za 2 tygodnie, 13 lipca, a tematem będą zwyczaje związane z greckim ślubem.

Żaneta: Wkrótce wersja tekstowa tego odcinka ukaże się na naszych blogach, więc będziecie mogli na spokojnie jeszcze raz przejrzeć wszystkie te miejsca. Nazwy wszystkich wymienionych miejsc dodamy też w opisie do tego odcinka. Tymczasem zapraszamy was na nasze blogi Powiedz to po grecku i Pod Akropolem. Na blogu Powiedz to po grecku przeczytacie najnowszy wpis o greckiej filozofii siga-siga, do którego przeczytania bardzo was zachęcam.

Asia: Przyszła pora na pożegnanie. Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami i widzimy się za 2 tygodnie! Dobrego wieczoru i dobrego tygodnia.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *